SHOPPING CART

SECOND SKIN FW19 COLLECTION


WEAR YOUR SECOND SKIN. S tím, co si oblékneš, rozhoduješ o tom, jakou energii dopřeješ svému tělu a mysli. O energii, která Tě doprovází na každém kroku. Naslouchej svému tělu a dopřej mu komfort a rovnováhu. 

Second Skin je ručně šitá kolekce v pískové barvě: Hoodie, Tee, Sweatshirt, Sweatpants & Shorts. 100% bavlna, 100% ručně šité, 100% unisex.
Každý kousek je ručně malovaný originál, který je jen jeden na světě, stejně jako TY!
Sand hoodie ve fitted střihu s širokým úpletem, který Ti nabídne více možností stylingu. Oversized kapuca, ve které se můžeš schovat.
Second skin Tee v novém designu - tak měkkoučké yet so fashionable.

Sweatshirt mikina s širokým výstřihem a širokým úpletem na rukávech i spodním lemu - buď svým vlastním stylistou. Nebo si nech mikinu croppnout - it’s up to you!
Sweatpants jsou nejpohodlnější fashionable tepláky, které už nikdy nebudeš chtít sundat. Široký úplet na nohavicích, díky kterému tepláky vypadají dokonale na krátkých i dlouhých nohách.
Sweatshorts budou Tvým parťákem celé léto, ať už míříš na fashion week nebo do parku na chill. Wear authenticity, wear Rehab.
Is it real? Is it sustainable? Is it YOU?
It’s your values. It’s your aesthetics. It’s your Rehab.

S láskou,
Vee
//EN
Clothes. It is the energy you choose to put on your body & mind.
The energy you carry with you every day . It is what you choose to believe.
Is it real? Is it sustainable? Is it YOU?
It’s Your values . It’s Your aesthetics.
Second skin collection is 100% Cotton, 100% Hand-Sewn in Prague (with love), 100% Unisex - each piece is hand painted and ONLY ONE in the World, just like YOU.
Sand Hoodie with Oversized Hood (so you can hide), Exaggerated Sleeve and Bottom Hem (Cropped fit or long fit - up to you). Hand-painted with our own fashion paints.
Tee in new design with A shaped oversized sleeves, regular fit: So soft.
Sweatshirt with Oversized Ribbed Neck Collar & Exaggerated Sleeve and Bottom Hem - style it your way!
Sweatpants are the comfiest fashionable piece which you can rock at fashion week as much as on the sofa. Exaggerated Bottom Hem suits short legs as much as long legs. Unisex fit for the ultimate streetwear feeling.
Sweatshorts are the shorter version for people who do not mind to stand out of the crowd. Combine them with high fashion pieces and become the trendsetter!
Wear authenticity. Wear custom. Wear(e) YOU. Rehab. 
With LOVE,
Vee.

Napište komentář